Gizli İlimler ve Dualar

Gizli ilimler ve dualar neden böyle bir isim almıştı sorusuna dönecek olursak cevap aslın da oldukça basittir. Bu ilimler herkes tarafından öğrenilemez.


Yazılanlara genel bir göz gezdirdiğimde insanların aklında hala cevaplanmamış birçok soru olduğunu fark ettim. Her makalemde siz değerli kardeşlerimin aklındaki soruları konu alarak her soruya cevaplamaya ve aklınızdaki soruları gidermeye çalışıyorum. Bugün de gene sizden gelen ve oldukça merak edilen bir konuya değineceğim ve bilgi vermeye çalışacağım. Bu yazımızda sizlere bilgi vereceğim konu gizli ilimler ve dualar. Lafı uzatmadan konumuza girmek istiyorum.

Gizli ilimler
Gizli ilimler

Gizli ilimler ve dualar nedir ve neden böyle bir isim almıştır?

Öncelikle konunun temelinden alalım istiyorum onun için en başından anlatmaya çalışacağım. Allah insanları kendisine ibadet etsin diye yaratmıştır. insan yaşantısı boyunca inancı ile sınanır. Bu sınama yaşadıkları sıkıntılar ile kişiyi bulmaktadır. Allah kişiye sıkıntı verir ve sıkıntı ile kişinin nasıl başa çıktığına bakar ve buna göre kişinin ölüm sonrasında yaşamında ne olacağına karar verir. Yani kişi bu sıkıntıyı yaşadığında ne yaptı? Allah’a küfür mü etti yoksa dinine yönelip dua etti dini yöntemler ile sorunlarına çözüm bulmaya mı çalıştı diye.

Bu şekilde sorunlar ile kişiler sınanır. Doğal olarak her insan bir şekilde sıkıntı yaşar sıkıntı yaşayan insanlar bu sıkıntılarından kurtulmak için farklı şeyler dener kimi unutmaya, kimi sıkıntılarının üstüne gitmeye çalışır. Kimisi ise dinine sığınarak dua eder, zekât verir, zikir çeker, adak adar, büyü, tılsım, vefk, muska, iksir gibi yöntemlere başvurarak sıkıntılarını gidermeye çalışır. işte gizli ilimler ve dualar dine sığınanların başvurduğu yöntemlerde kullanılır. Bu ilimler havas dua ve tılsımlar dahil olmak üzere az önce saydığım araçlar ve fazlası için kullanılmaktadır. Bahsi geçen araçların içeriği bu ilimler ile doldurularak kişinin amacına hizmet edilmesi sağlanmış olur.

Dualar ismini nereden almıştır?

Gizli ilimler ve dualar neden böyle bir isim almıştı sorusuna dönecek olursak cevap aslın da oldukça basittir. Bu ilimler herkes tarafından öğrenilemez, öğrenilmemesi gerekir. Bu ilimlerin öğrenilmesi ve öğretilmesi oldukça zor ve sıkıntılıdır ve bu ilimler hakkında her şey mümkün olduğunca gizli tutulmaya çalışır. Yani isteyen kişi bir mektebe yazılır gibi yazılıp bu ilmi öğrenemez. Hiç bilinmeyen duaları öğrenip bunları kişilere özel hale getirmek gibi düşünebilirsiniz.Mektep gibi bir yerde öğretilmeyen bu ilimler kimi zaman Allah tarafından kişiye bahşedilmekte kimi zaman el verilerek nesilden nesile aktarılmaktadır.

Kimi durumlarda ilim sahibi kişiler istişareye yatarak dualar eder rüyalarında icazet isterler, kişileri teste tabi tutup kalbini tartar, kontrol ederler ve bu şekilde eğitime alırlar. Başka türlü en tehlikeli duaları içerisinde barındıran gizli ilimler eğitim verilerek öğretilemez. Ayrıca bu ilimlere gizli ilimler denilmesinin bir diğer nedeni bu ilimlerin içerisinde yer alan bazı ilimlerin kuranın gizli yüzünde yer bulunması sebebiyledir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

38
41 Paylaşım, 38 Beğeni

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir