Medyumluk Tarihi

Medyumluk tarihi en az 5. yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğüne inanılmaktadır. Medyum tarihi ne göre ilk olarak Altay Türklerinde gözükmektedir.


Medyumluk ilmi dini, paranormal araçları kullanarak manevi sıkıntıları gidermek üzere çıktığı düşünülmektedir. Ancak geçmişi incelediğimizde farkı görebilirsiniz. Medyumluk tarihi en az 5. yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğüne inanılmaktadır.

Medyumluk tarihi
Medyumluk Tarihi

Medyumluk Tarihi

Medyum tarihi araştırılmak isteniyorsa ilk olarak Şamanizm dinindeki Şamanları incelemeliyiz. Şaman kelimesi 13. yüzyılda ortaya atılmış olsada şaman olma ritüelleri daha eskilere dayanmaktadır. Altay Türkleri Şamanlar için kam sözcüğünü kullanmaktaydılar. Araştırmaları bu şekilde yaptığımızda ilk olarak 5. yüzyılda varlıklarını görebiliriz. Uygur Türkleri incelendiğinde 8. ve 11. yüzyıllar arası din adamlarına değil büyücülere “Kam” demekteydiler. Uygur’lara göre Kam’lar hastalıkları gideren, acıları dindiren, hastalara ilaç yapan kişi olarak biliniyor.

Şamanlıkta medyumluk gibi sonradan kazanılan bir mertebe değildir. Şaman olabilmek için bir şamanın soyundan gelmek gerekmekte. Tabi sadece bununlada bitmiyor. Bu mertebeye erişmek için belli gerekli belirtileride taşımak gerekiyor. Çocuk belirli bir yaşa gelince eski bir Şaman eğitim vermeye başlar. İlk olarak gerekli ön bilgiler verilir. Sonrasında öğretmeni tarafından bir takım sınavlara tabi tutulur. Eğer bu sınavlarda başarı sergilerse ancak o zaman gerekli yetkiyi alarak Şaman olabilir.

Nasıl medyum olunur diye merak ediyorsanız daha önce yazmış olduğum medyum yazıma tıklayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Medyum tarihi aslında buradaki benzerliklerle bile ifade edilebilinecek düzeyde. Medyumluk’da sonradan elde edilemez, bir takım özelliklere sahip olmak gerekir. Sonra gerekli ilimler öğrenilir ve el alınır. Eğer yetkin olduğun görülürse ancak o zaman medyum mertebesine erişirsin.

Medyum Tarihi

Buradaki bilgilerle kronolojik olarak yola çıkacak olursak ilk olarak 5. yüzyılda medyumların varlığı görülmektedir. Ama sadece din adamları olarak varlıklarını sürdürmekteler. 8. yüzyıla gelindiğinde büyücü, sihirbaz olarak görülmekteler. Çünkü bazı malzemeler ile ritüeller gerçekleştirerek insanlara şifa dağıtıyordu. Hatta şifa dağıtan medyumlar o zamanlar otacı olarak adlandırılıyorlardı. Tabi medyum tarihi olarak bahsettiğimiz kişiler bizim medyum dediğimiz kişilerdir. Yani fiziki medyumlardır.

Kaç farklı çeşit medyum olduğunu biliyor musunuz? Peki ya kime medyum denilir? Bu ve daha fazla soruyu cevapladığım Kime Medyum Denilir? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Tabi bu tarihte bahsettiğimiz fiziksel medyumlardı. Birde zihinsel medyumlar var. Bu medyumların tarihsel olarak bir kaynağı bulunmamaktadır ancak ilk olarak cadılık dönemlerinde görünüyor. Zamanında yaşamış bazı meşhur zihinsel medyumlar


1- Margaret Fox

Bir çiftçinin karısı olan Margaret 1848’de mart ayında New york’da bir takım sesler, tıkırtılar duymaya başladı. Bu sesler iki farklı şekilde tınlamaktaydı. Sorduğu sorulara “rap” ve “tık” sesleri ile yanıt alıyordur. Bu şekilde ölüler ile iletişime geçtiklerini söylemekteydiler.

2- Mina Crandon

1920 yılının en meşhur, en ünlü medyumuydu. Kanadalı bir çiftçinin çocuğu olan Mina doktor eşi tarafından yeteneği keşfedildi. Ağzından çıkarttığı ektoplazmalar ile iletişime geçtiği söylenilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

30
2 Yorum, 33 Paylaşım, 30 Beğeni

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir