Cinler Alemi Hakkında Merak Edilenler

Cinler alemi nasıl geçilir diye sorulurken aslında nasıl cin olurum diye soruyorlar. Tabi bunu kastetmiyorlar sadece cinlerin yaşadığı yere nasıl giderim


Bana uzun süredir gelen sorular içerisinde dikkatimi çeken ve hakkında insanları bilgilendirmem gerektiğine karar verdiğim bir konuya denk geldim. Bu yazımda siz değerli kardeşlerime cinler alemi ile ilgili merak ettiklerinizi ve bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalışacağım. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konumuza girelim.

Cinler alemi
Cinler Alemi

Cin Nedir?

Cinler insanlar gibi Allah’a kulluk etmesi için ateşten yaratılmış, insanlar dünya üzerinde yaşamaya başlamadan çok önce dünyaya gönderilmiş metafiziksel varlıklardır. Yapıları ve yaşam şekilleri bakımından insanlarla çok konuda benzerlikleri bulunsa bile insanlarda çok farklı bir varlık sınıfı oldukları için Allah-u Teala cinler ile aynı boyutta yer almamızı istememiş, bunun için cinleri insanların göremeyeceği bir boyutu tabiri caizse sırlar boyutuna göndermiştir. Gözümüzdeki perdelerden, Allah istemeden ya da cinler bize görünmeyi istemeden biz cinleri göremeyiz.

Cinler ve insanlar Arasındaki Benzerlikler

Cinlerin insan yaşantısı ile benzerlik taşıdıkları noktalar; onlarda doğar, büyür, yaşar ve ölür, onlarında bir yaşam çizgisi vardır, insanlarda olduğu gibi yaşamsal sistemlere sahiptirler (Sindirim sistemi, solunum sistemi gibi) onlarında dinleri ve mezhepleri vardır, çoğu zaman kabileler halinde yaşarlar ancak cinler aleminde yalnız yaşayan ya da daha az kalabalıkla yaşayan cinlerde mevcuttur.

Cinler ve insanlar arasındaki Farklılıklar

Cinlerin insanlardan farklı olduğu noktalar; en önemli ve ilk belirtmemiz gereken ve herkesin bildiği farklılık tabi ki ateşten yaratılmış olmalıdır, insanlardan çok daha uzun süre yaşarlar, insanlarda çok daha hızlı hareket ederler (saniyeler içerisinde dünyayı dolanabilirler) ağızları kapalı ve çok hızlı konuşurlar, aynı anda birçok paralel zaman düzleminde yaşarlar ve hepsinde olan olaylardan haberdardırlar, Allah’ın izni ya da kişinin gözündeki perde kalkmadığı sürece insanlara görünmezler, eğer insanlara görünmek isterlerse farklı kılıklara girerek görünebilirler.

Cinler Alemine Nasıl Geçilir

Alem kelimesinin çıkış noktası ailemdir. Hayvanlar alemi, kuşlar alemi, insanlar alemi, cinler alemi diye kast edilen şey aslında aynı tür varlıkların iç içe yaşamasıdır. Cinler alemine nasıl geçilir diye sorulurken aslında nasıl cin olurum diye soruyor insanlar. Tabi bunu kastetmiyorlar sadece cinlerin yaşadığı yere nasıl giderim diye soruyorlar. Böyle bir şey mümkün değildir. Cin olmayan hiçbir varlık cinler alemine geçiş yapamaz. Böyle bir şey yapılsa dahi çok tehlikeli olacaktır.

İslam’da Cinler Alemi

Cin kelimesi ilk cin olan Can’dan gelmektedir. Arapça olan cin kelimesi Semavi ve ilahi olan tüm kitaplarda bahsi geçen ve sebep olduğu olaylarla isminde bolca bahsettiren bir varlıktır. Cinlerin ne olduğunu gerçek manada anlamak için ilk olarak cin kelimesinin anlamına bakma gerektiğini düşünüyorum. Sözlük anlamı olarak bakıldığında cin gizli, üstü örtülü bir diğer kaynakta ise anlamı gözle görülemeyen yaratık demektir.Yazımızın sonuna geldik siz değerli kardeşlerime cinler alemi konusunda ufak tefek bilgiler vermeye çalıştım.

Bu konuda anlatılabilecek birçok şey olmakla birlikte tüm bildiklerimi sizlerle paylaşamayacağım, çünkü benim konumumda olan bir kişi olarak bir konu ile ilgili tüm bildiklerin paylaşmak doğru olmayacaktır. Bunun sebebi sizlere zarar verebilecek bilgiler olmasıdır. Bu sebeple cinlerin kabile isimlerini, kaç farklı sınıf cin olduğunu söylemeyeceğim. Cinler alemi ile ilgili aklınızdaki soruların umarım bir kısmını giderebilmişimdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

52
1 Yorum, 55 Paylaşım, 52 Beğeni

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Eşim beni çok kıskanıyordu artık bu durum ilişkimize zarar veriyordu bunalıma girmiştim. internette biraz araştırdım medyumları ve İsmail hocayı buldum. Allah razı olsun İsmail hocadan sorunumuzu çözdü.