Cinler Hakkında Bilgiler

En çok merak edilen cinler hakkında bilgiler ile aklınıza takılan soru işaretlerini gidermiş bulunacağım. Cinlerin yaşantıları nasıldır ve nasıl ölürler ?


Cinler hakkında en çok merak edilen bir kaç soruyu cevaplamaya çalıştım. Mesala yaşantıları nasıl geçer, ölürler mi yada nasıl ölürler, cin nedir gibi bazı soruları cevaplıyorum. Aklınıza takılan diğer sorular için yorum bırakırsanız onlarıda açıklamaya çalışırım.

Cinler
Cinler

Yaşantıları Nasıl Geçer?

Biraz makale okumuş ve biraz bilgisi olan insanlar tarafından kafasının kurcalanmasına sebep olan konudan bahsedeceğiz bugün. Bugün bahsedeceğimiz konu ölür mü, sıradan bir insan cin öldürebilir mi, cin öldürmek için ne yapılabilir gibi birkaç konuya değineceğim. Cinler hakkında çok fazla soru gelmekte. Hepsine yetişemediğim için hepsine cevap veremiyorum doğal olarak. Ama internette gezerken denk geldikçe sorulan konular hakkında yazı yazmaya çalışıyorum. insanların bu konuda bu kadar merak etmesinin sebebini de toplumun cinler hakkında konuşmanın günah olmasına yoruyorum ve lafı daha fazla uzatmadan bilgisi olmayanlara cinlerden bilgi vererek konumuza giriyorum.

Cin nedir?

Allah tarafından yaratılan bu canlıların dünyaya gelişi insanlardan çok daha önceye dayanmaktadır. Cinlerde Allah’a kulluk etmek amacıyla yaratılmış canlılardı. Onlarda farklı din ve mezhepler sahiplerdir. Genelde kabileler halinde dolanırlar. insanlarda farklı oldukları sadece birkaç nokta vardır. Onun dışında neredeyse her noktada insan ile aynı olan cinlerin insanlar ile aynı oldukları noktalar nelerdir diye soracak olursak; Onlarda doğar, yaşar, büyür ve ölürler, insan vücudunda bulunan sistemlerin neredeyse hepsi de bulunur. Yani sindirim sistemi, solunum sistemi gibi.

İnsanlarda olduğu gibi yine onlarında de adetler ve gelenekler vardır. Cinlerde insanlar gibi evlenirler. insanlardan farklı oldukları noktalar ise; ateşten yaratılmışlardır, insan gözünün görmediği bir boyutta yaşamlarını sürdürmektedirler, insanlardan uzun yaşamaktadırlar, farklı zaman dilimleri ve paralel evrenlerde aynı anda yaşamaktadırlar, insanlardan çok hızlı hareket etmektedirler (Binlerce kilometrelik yolu saniyeler için alabilirler) ağızları kapalı ve çok hızlı konuşurlar. Allah’ın izni olmadan ya da kendileri istemeden insanlara görünmezler, insanlara göründükleri zaman farklı şekillerde karşılarına çıkabilir, şekil değiştirebilirler.

Cinler Ölür mü?

Az öncede belirttiğim gibi onlarda ölebilirler. Onlar da Allah’ın bir kulu, yarattığı bir canlıdır. Tıpkı ayette dediği gibi her canlı bir gün ölümü tadacaktır. Cinler öldükleri zaman mensup oldukları kabileler tarafından cenazesi yapılır. Cinin dini ne ise ona göre bir hareket sergilense bile ölenlerin cenazesi öldüğü yere defnedilir. Onların ölmesi ile ortaya çıkan durumlar nedir diye soracak olursak bu ölen cine göre değişecektir. Eğer ölen cin bir büyünün gerçekleşmesi için kullanılmış ise o cinin uyguladığı büyüler artık işe yaramaz bir hal alır.Cin öldürmek sırdan bir insanın yapabileceği bir şey değildir. İnsanlardan kat ve kat güçlü varlıklar olduğundan basit bir öldürme çabası cini öldürmeye çalışan kişi için büyük sıkıntılara sebep verecektir.

Eğer bir kişi bir cini öldürmeyi düşünüyorsa mutlaka bir sebebi vardır. Yani kişi durduk yere “Bugün gidip bir cin öldüreyim” demez. O kişinin cinlerle ilgili bir sıkıntısı var ki öldürmek istiyor o cini. Bu sıkıntının çözümünü de kişi tek başına çözemeyeceği için cin öldüren medyumlardan, Medyum ismail Aktaş gibi medyumlardan yardım alınması gerekir. Cin öldürmek için cinin yakılması gerekir bunu ise gene işinin ehli medyumlar özel olarak yapmaktadır. Çok fazla tercih edilmese de medyumlar nadiren cin öldürürler. Bunun nedeni ise cinin kişilere dadanması veya büyüyü ısrarla devam ettirmesi ve bu ısrarından geri döndürülememesidir.

Hakkında Merak Ettikleriniz

Cinler var mıdır, varsa neye benzer ve daha birçok sorunun cevabı? Bu yazımızda cinlerin varlığından şüphe eden ve cin var mıdır diye kafasında sorular dolaşan kardeşlerimiz için cinlerle ilgili bilgi vereceğim, kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım. Yazının gidişatı soru cevap şeklinde ilerleyecek ve ilk olarak soruyu sonra cevabını vereceğim. Lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçelim ve ilk sorumuzla başlayalım.

Cinler
Cinler

Cinler var mıdır?

Evet vardır. Dinimiz onlara inanmamızı emreder. Kuran’da cinlerle ilgili birçok ayet vardır. ilk cin Can adında bir cindir.

Cinsiyet ayrımı var mıdır?

Erkek ve dişi olarak cinsiyetleri var mıdır? Cinlerin yaşam şekilleri bulundukları kabilelere göre farklılık gösterse bile insanların yaşantıları ile çok bir farklılığı yoktur. Yani evet cinsiyetleri vardır onlarda insanlar gibi yemek yer, su içer, tuvalet ihtiyaçlarını giderir, çalışır, evlenir, ürer ve ölürler. Dişi olanları peri olarak anılmakta, erkek olanları ise cin, bazı cin kabilelerinde ise erkek olanlarına ataları olan Can ismi ile seslenilebilmektedirler.

Özel güçleri ve yetenekleri var mıdır?

Onlar çoğu zaman perdeler arkasındaki alemde yaşamlarını sürdürseler dahi bazen bizlerin görebileceği bir hale gelerek şekil değiştirebilirler. insanın perdeler olmadan görebileceği hale geldiğinde insan şekline bürünebilir ve insanlar ile iletişim kurabilirler. Bir cismi taşıyabilir, bir fikri insana aşılayabilirler. Kendilerine verilen bazı görevleri yerine getirebilirler. insanların yanlış bildiği ve yanlış düşündüğü gibi değildir gayb’ı değil insanların bilemeyeceği bazı şeyleri bilirler. Hesaplamaları ve hareketlerin oluşturabileceği sonuçları çok iyi hesaplayabilirler, yani üstün zekalı ve matematikleri çok iyidir diyebiliriz.

Allah’ın emirlerini yerine getirirler mi?

Yaratılış amacı insanların yaratılış amacından farklı değildir. Onlarda insanlar gibi ibadet etmek için yaratılmıştır. Cinlerde Allah’ın emirlerine uymak zorundadırlar Kuran’ın emrettikleri cinler içinde geçerlidir.

İnsanlara Zarar Verip Onlar İçin Sıkıntı Oluşturabilir mi?

İnsanlara zarar verebilirler. Nasıl bir insanın size zarar verme ihtimali varsa onlar içinde aynısı geçerlidir. Tabi bu zarar verme durumu herkes için ve her cin için aynı değildir. Cinlerin verdikleri, verebilecekleri zararlar gene cine göre değişmektedir. Cinler insanlara zarar verebilirler evet, ancak insanların onlardan korkmak için bir neden yoktur.

Nasıl Korunurum?

İnsanlar korunmak için yapabileceği birçok şey vardır. Bir muska ve cevşen yardımıyla korunabilirsiniz veya felak, nas yardımıyla korunabilirsiniz. Felak ve nas sureleri onları uzaklaştırıp kovmak için kullanılır ama geçici bir çözümdür. Şayet kişiye bir şekilde zarar vermeyi aklına koymuş bir cin varsa felak, nas onu sadece kısa bir süreliğine uzak tutacaktır. Sonrasında gene gelip kişiye zarar vermeye çalışabilecektir.

Peygamberi evliyası olur mu?

Evet, tıpkı bizim alemimizde olduğu gibi cinler aleminde de peygamberler gelmiştir. Ancak peygamberimiz (S.A.V) tüm alemlere rahmet olarak indirilmiş son peygamberdir. Ve tabii ki Müslüman olanlar vardır. Onlar Allah korkusu olduğu için insanlara zarar vermekten çekinirler.Bu yazımızda sizlere cin var mıdır sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Elimden geldiği kadarıyla onlar ile ilgili kafalardaki soruları cevaplamaya çalıştım.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

39
42 Paylaşım, 39 Beğeni

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir